Jak otworzyć sklep on-line 

Czasy się mocno zmieniają i coraz więcej firm zaczyna sprzedawać w internecie. W tym artykule postaram się pokazać Ci na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej platformy do sprzedaży on-line.

Gotowe sklepy na abonament

Jakiś czas temu prowadziłem własną działalność i zajmowałem się sprzedażą towarów w internecie. Zanim zacząłem tworzyć strony internetowe i sklepy on-line zajmowałem się handlem więc mogłem na „własnej skórze” doświadczyć co to znaczy sprzedawać przez internet i z czym to się wiąże. Mój pierszy sklep to był gotowy sklep oparty na dużej platformie. Wystarczyło podpisać umowę i można było od razu wprowadzać produkty i sprzedawać. Brzmi ładnie, ale niestety szybko się okazało, że nie jest tak kolorowo. Typowy standardowy szablon przestał spełniać moje oczekiwania i niestety nie dało się go modyfikować. Wszystkie pliki strony znajdują się na serwerach firmy i nie ma do nich dostępu. Nie da się wgrywać dodatkowych wtyczek zwiększjących sprzedaż, nie da się instalować skryptów śledzących choćby do analizowania ruchów w witrynie typu Google Analitycs. Takie strony są dobre ale tylko dla firm które nie chcą się rozwijać, a takich jest mało. Prędzej czy później okaże się że jest jakiś mur, blokada i przyjdzie kolej na przeprowadzkę na własny serwer…`

Własny sklep on-line

Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie własnego sklepu. Sklepu, który będzie w pełni dostosowany do naszych potrzeb, a przede wszystkim będzie dawał możliwość swobodnych zmian w każdym kierunku. Aby otworzyć sklep on-line trzeba posiadać hosting oraz domenę. Przy wyborze hostingu warto kierować się jakością, ważne aby firma hostingowa miała jasne, przejrzyste zasady i dobre wsparcia. Z dośwadczenia wiem, że wsparcie jest ważne ponieważ jest dużo sytuacji losowych, w których możemy potrzebować pomocy z plikami strony. Co do domeny, warto poszukać takiej która kończy się „com”lub „pl” – takie rozszerzenia są najbardziej wiarygodne. Teraz trudniejsza sprawa, czy faktyczne zainstalowanie sklepu. W internecie znajduje się bardzo dużo porad w jaki sposób założyć samodzielnie stronę i faktycznie w dobie wordpressa nie oszukujmy się, nie jest to trudne. Problem polaga na tym, że wszystkie darmowe motywy instalacyjne do worpressa są albo mocno okrojone i niekompatybilne z Woocommerce (największa wtyczka do sprzedaży on-line) albo są uniwersalne a co za tym idzie posiadają dużo nadmiarowego kodu. Taki motym ciężko będzie dostosować i cokolwiek w nim zmienić. Dostosowywanie motywu ograniczy się do podmiany tekstu i zdjęć.

Zakładanie sklepu on-lin – trendy

Przy planowaniu wyglądu naszego sklepu oraz funkcjonalności warto pooglądać najbardziej znane sklepy z odzieżą lub sportowe i popatrzeć w jaki sposób są tworzone przy uwzględnieniu najnowszych trendów. Po przeglądnięciu wielu sklepów okazuje się, że większość z nich są do siebie podobne. Warto uwzględnić układy przycisków sklepu oraz ogólną koncepcję wyglądu. Użytkownicy stron często postępują schematycznie i odruchowo szukają elementów strony zawsze w tych samych miejscach. Zanim otworzysz sklep on-line dobrze się zastanów gdzie chcesz mieć koszyk, ikonę logowania itd. Ostatnia rzecz na którą warto zwrócić uwagę to pozycjonowanie. Dobrze jest już na etapie tworzenia sklepu obrać konkretną strategię promowania witryny w sieci.