STRONA W PROSTYCH KROKACH

W tym artykule wyjaśnię Ci krok po kroku jak założyć własną stronę www. Pokaże Ci na co warto zwrócić uwagę oraz jakie pułapki czekają potencjalnych, mniej wtajemniczonych twórców stron.

WYBÓR PLATFORMY

Obecnie najpopularniejszą i prawdopodobnie najlepszą platformą do tworzenia stron jest WordPress. Od lat króluje jako najprostszy system do zarządzania treścią na stronach www. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim prostocie w obsłudze, ogromnej ilości wtyczek podnoszących funkcjonalność oraz bardzo dużemu wsparciu społeczności w internecie. Dzięki popularności wordpressa, na platformach takich jak YOUTUBE można znaleźć ogromną ilość szkoleń z obsługi tego CMS-a. Oprócz wordpress są także Joomla, Drupal, Shopify, Magento ale ich udział w rynku jest wciąż mały. Jeśli planujesz stworzyć stronę dla swojej firmy i nie masz zbyt dużego doświadczenia w tworzeniu stron polecam Ci WordPress.

PRZECIĄGNIJ I UPUŚĆ – KREATORY STRON

Jeśli już trochę „przeklikałeś” wyszukiwarkę, to zapewne zauważyłeś, że często pojawia się hasło „kreator stron”. Jest to mocno uproszczone i co tu dużo mówić, wygodne podejście do tworzenia stron. Kreatory działają bardzo intuicyjnie, na zasadzie gotowców. Często kreator pozwala na stworzenie witryny metodą „przeciągnij-upuść” i nie wymaga zbyt dużej wiedzy z zakresu tworzenia stron. Taką stronę można „wyprzeciągać” w kilka minut. Wystarczy wybrać gotowy szablon, przeciągnąć elementy i… no właśnie, co dalej…

Taki system/platforma została opracowana, aby po stworzeniu strony „przywiązać” klienta do siebie na zasadzie abonamentu. Dla wielu osób jest to wygodne rozwiązanie, wystarczy opłacać określoną kwotę i strona jest cały czas widoczna w sieci. Wygląda atrakcyjne, działa jak należy. Tworząc w ten sposób omijamy współpracę z agencją, bierzemy sprawy w swoje ręce i w kilka dni mamy gotową stronę w sieci ( nawet w jeden dzień ). Niestety, co dla jednych jest zaletą, dla innych jest wadą. Taka strona ma ograniczone możliwości rozbudowy i może się okazać, że nie da się wdrożyć wszystkich rozwiązań technologicznych. Wadą jest także optymalizacja strony pod kątem jakości kodu. Jednak największą wadą ( moim zdaniem ) jest fakt, że nie jesteśmy właścicielami plików strony. Nie da się w łatwy sposób „przeprowadzić” do innego operatora a w darmowych wersjach mogą się pojawiać reklamy.

ZALETY:

 • Łatwość obsługi
 • Duża ilość gotowych motywów

WADY

 • Darmowe wersje zawierają reklamy
 • Abonament
 • Niska jakość kodu
 • Trudne w pozycjonowaniu

HOSTING

Hosting to miejsce gdzie będą przechowywane pliki naszej strony. W Polsce mamy ogromny wybór firm hostingowych i nie chciałbym w tym wpisie rozwodzić się zbyt dużo jak wybrać parametry hostingu. Chciałbym natomiast zwrócić Twoją uwagę na jedną, moim zdaniem, BARDZO ważną kwestie – „pomoc dla klientów”. Przerabiałem już różne firmy hostingowe i wiem że sprawnie zarządzany system pomocy dla klientów jest nieocenionym wsparciem. Każdy twórca strony prędzej czy później będzie potrzebował skontaktować się obsługą hostingu bo albo coś nie działa albo nie wiadomo czemu nagle mamy biały ekran zamiast strony 😉 Nie chcę wymieniać tutaj z nazw firm cechujących się dramatyczną obsługą techniczną. W zamian za to proponuję Ci SMARTHOST, hosting, który ma bardzo dobre wsparcie klienta. Wiele razy gdy miałem jakiś problem z serwerem, otrzymałem szybką pomoc. Aby sprawdzić ceny kliknij TUTAJ!

jak stworzyć stronę krok po kroku

DOMENA

Domena to po prostu nazwa strony. Warto wybierać proste domeny takie jak firma.pl, spawanie.pl czy cukiernia.pl. Można stosować także nazwy z myślnikiem np. dobry-mechanik.pl. Przy wyborze domeny może się okazać, że adres jest już zajęty. Możemy wówczas skorzystać z innego rozszerzenia np. .com lub .com.pl. Nie polecam jednak tego rozwiązania, w Polsce warto mieć domenę pl która wygląda bardziej wiarygodnie. Dostępne domeny można znaleźć TUTAJ w zakładce domeny/Rejestracja domeny.

TWORZENIE STRONY-KROK PO KROKU

Podane kroki dotyczą stworzenia strony na platformie Smarthost. Na stronach innych dostawców hostingu powinna być podobna procedura.

KROK 1 – ZAKUP SERWERA ORAZ DOMENY

 • serwer oraz domenę możesz zamówić TUTAJ
 • jeśli chodzi o hosting proponuję serwer oparty na dyskach NVMe ( ultraszybkie )
 • podana cena może się w przyszłości zmienić, jest zależna od firmy hostingowej

KROK 2 – LOGOWANIE DO PANELU

 • zaloguj się do panelu klienta.
 • przejdź do usługi cpanel ( patrz zdjęcie ). Cpanel to miejsce gdzie będziesz mógł zarządzać domeną, serwerem, mailem. Nie jest to miejsce w którym zarządza się zawartością strony. Panel WordPress do zarządzania treścią na stronie poznasz później.

KROK 3 – INSTALACJA STRONY

 • w cpanel przewiń stronę na sam dół
 • kliknij w ikonę WordPress
 • Rozpocznij proces instalacji zgodnie ze zdjęciami poniżej

KROK 4 – PERSONALIZACJA STRONY

 • Twoja strona jest gotowa! Teraz postaraj się zapoznać z panelem zarządzania WordPress, dodaj swoje zakładki, stwórz menu.
 • Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się ze mną, pomogę Ci

Dziękuję i życzę sukcesów

© 2024 - JOSUE